تصویر سومین دوره آموزش بلد بومی ژئوپارک قشم برگزار شد

سومین دوره آموزش بلد بومی ژئوپارک قشم برگزار شد

سرپرست ژئوپارک قشم گفت: سومین مرحله ی دوره آموزش بلد بومی با محوریت مباحث دلفین نگری، لاک پشت های پوزه عقابی و مرجان های جزیره در این منطقه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، حمیدرضا محسن پور گفت: سومین دوره آموزش بلد بومی در قشم با رویکرد شناخت، حفاظت و محوریت روستاهای دیرستان، شیب دراز، نقاشه و جزیره هنگام به منظور توانمند سازی بومیان و ایجاد رونق اقتصادی در این مناطق به اجرا در آمده است.
وی اعلام کرد: افزایش سطح علمی و ارتقای مشارکت جوامع محلی در حفاظت از میراث طبیعی جزیره قشم از جمله اهداف مهم و فلسفه وجودی ژئوپارک قشم می باشد و ساکنان روستاهای همجوار سایت های ژئوپارک به عنوان همیاران می توانند به عنوان راهنما با این مجموعه همکاری کنند.
به گفته سرپرست مدیریت ژئوپارک قشم، پرنده نگری و جنگل های حرا (مانگرو) مباحث نخستین دوره و زمین شناسی در مجاورت ژئوسایت "دره شور" و گنبد نمکی" نیز از مباحث دوره دوم آموزش بلد بومی در جزیره قشم بوده است.
محسن پور با اعلام اینکه هدف ژئوپارک از برگزاری این دوره ها برگرداندن ارتباط انسان با محیط  می باشد، گفت: احیا و پررنگ کردن فنون زندگی قدیم و برنامه ریزی های منسجم می تواند علوم تجربی را که سینه به سینه به ما رسیده است را حفظ، احیا و ثبت کند.
ژئوپارک منطقه ای با وسعت کافی است که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید.
ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز برخوردار باشد که ژئوپارک قشم تمامی ویژگی های یاد شده را دارد.
مسئولان سازمان منطقه آزاد قشم در تلاشند که ژئوپارک قشم به عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه و شمال آفریقا را دوباره به شبکه جهانی ژئوپارک ها ملحق کنند.
ژئوپارک قشم به عنوان نخستین و یگانه ژئوپارک خاورمیانه در سال 2006 با وسعتی افزون بر 300 هزار هکتار که محدوده غربی جزیره را در برمی گرفت، در فهرست شبکه جهانی ژئوپارک ها ثبت شد
و در این دوره تنها 19 کشور جهان ژئوپارک ثبت شده داشتند که ایران نیز به واسطه ژئوپارک قشم یکی از این 19کشور دارای ژئوپارک در شبکه جهانی ژئوپارک ها بود.
در این میان ژئوپارک قشم به واسطه واقع شدن در منطقه راهبردی خلیج فارس از اهمیت بالاتری برخوردار است و از طرف دیگر، این ژئوپارک به دلیل قرار گرفتن بین ژئوپارک های شرق آسیا و اروپا جایگاه خاصی در منطقه و بین ژئوپارک ها پیدا کرده است.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.